NYHED! Billedgalleri

Stævne resultater

Medalje liste

Børneweekend -  21. oktober 2012

101. Random Attack / Mini

1.Venessa Yong Jensen (Kokkedal)

2.Ananda Noor (Kokkedal)

3.Kirstine Jungemann (Kokkedal)

102. Random Attack / Mellem

1.Denice Luna Jantzen (Rungsted)

2. Jessica Yong Jensen (Kokkedal)

3. Jeanina Sylvander (Espergærde)

103. Random Attack / Stor

1.Romic Yong (Kokkedal)

2.Maria Almind (Kokkedal)

3.Kristian Simonsen (Kokkedal)

301 Ground Fight / Mini

1. Mathias Duus (Rungsted)

2. Sebastian Sørensen (Humlebæk)

3. Frederik Jungemann (Kokkedal)

302. Ground Fight / Mellem

1.Andreas Jungemann (Kokkedal)

2.Peter Wollny (Rungsted)

3. Venessa Yong Jensen (Kokkedal)

303. Ground Fight / Store

1.Fayet Hachili (Rungsted)

2.Denice Luna Jantzen (Rungsted)

3.Martin Bundgaard (Rungsted)

304. Ground Fight / (Næsten) Voksne

1.Romic Yong (Rungsted)

2.Thomas Finnich (Humlebæk)

3.Kristian Simonsen (Kokkedal)

400. Random Attack / Sort Bælte

1. Maria Nyvang (Kokkedal)

2. Mark Johansen (Rungsted)

3. Mikael Knudsen (Rungsted)

                                                                                                                                                                                                                                                                                            

 klubmesterskaber D 10/6-2012

resultater

Medalje liste

Klubmesterskab Jukuryu -  10. juni 2012

124. Random Attack / Junior op til 9 år / Hvid – Rød streg (6.mon)

1.Patrick Sylvander (Espergærde)

2.Olivia Hansson (Rungsted)

3.Mikkel Højgaard (Rungsted)

122. Random Attack / Junior op til 10-13 år / Hvid – Rød streg (6.mon)

1.Ananda Noor (Kokkedal)

2.Nicolai Frandsen (Humlebæk)

3.Nanna Laugaard (Kokkedal)

119. Random Attack / Junior op til 7-11 år / Gult – grønt bælte (5.-3..mon)

1.William Bundgaard (Kokkedal)

2.Oscar Bundgaard (Kokkedal)

3.Peter Wollny (Rungsted)

118 Random Attack / Junior op til 12-13 år / Gult-grønt bælte (5.-3.mon)

1. Johan Ernstberger (Espergærde)

2. Jacob Seitzberg (Espergærde)

3. Marc Fordsmand (Kokkedal)

111. Random Attack / Junior op til 14-17 år / Hvidt – grønt bælte (6.-3. kyu)

1.Frederik Bømervang (Kokkedal)

2.Andreas Jungemann (Kokkedal)

3.Maria Almind (Kokkedal)

110. Random Attack / Junior op til 14-17 år / Blåt – brunt bælte (2.-1..kyu)

1.Thomas Finnich (Humlebæk)

2. Kristian Simonsen (Kokkedal)

3.Christoffer Ekelund (Humlebæk)

101. Random Attack / Senior 18+ år / Gult-brunt bælte (5.-1. kyu)

1.Mikkel Juelsholt (Humlebæk)

2.Keld Balling (Rungsted)

3.Romic Yong (Rungsted)

100. Random Attack / Senior 18+ år / Sort bælte (1.-3. dan)

1.Maria Nyvang (Rungsted)

2.Mark Johansen (Rungsted)

3.Claus Rasmussen (Rungsted)

250. Ground Fight / Piger / Junior 7-13 år / 30-40 kg

1.Kirstine Jungemann (Kokkedal)

2.Nanna Laugaard (Kokkedal)

3.Emilie Hjenner (Rungsted)

241. Ground Fight / Drenge og piger / Junior 7-13 år / op til 29 kg

1.Ananda Noor (Kokkedal)

2.Frederik Høgsted (Rungsted)

3.Frederik Jungemann (Kokkedal)w

242. Ground Fight / Drenge / Junior 6-13 år / 30-39 kg

1.Christian Andersen (Rungsted)

2.Sebastian Sørensen (Humlebæk)

3.Peter Wollny (Rungsted)

240. Ground Fight / Drenge / Junior 7-13 år / 40-45 kg

1.Peter Wiese (Rungsted)

2.Jacob Seitzberg (Espergærde)

3.Oscar Bundgaard (Kokkedal)

239 Ground Fight / Drenge og piger / Junior 7-13 år / over 46 kg

1.Johan Ernstberger (Espergærde)

2.Sofie Nielsen (Espergærde)

3.Martin Bundgaard (Rungsted)

221. Ground Fight / Drenge / Junior 14-17 år / op til 67 kg

1.

2.Aflyst – fusioneret m 220

3.

220. Ground Fight / Drenge / Junior 14-17 år / OPEN

1.Thomas Finnich (Humlebæk)

2.Kristian Simonsen (Kokkedal)

3.Christoffer Ekelund (Humlebæk)

202. Ground Fight / Mænd / Senior 18+ år / op til 70 kg

1.Romic Yong (Rungsted)

2.Claus Rasmussen (Rungsted)

3.Mark Johansen (Rungsted)

201. Ground Fight / Mænd / Senior 18+ år / 80-89  kg

1.Keld Balling (Rungsted)

2.Mikael Knudsen (Rungsted)

3.Carsten Lindebjerg (Humlebæk)

Jukuryu Ju Jitsu Klubber deltog i weekenden D12 maj 2012i et stort stævne i Southend/London, med 470 deltagere, Juku Ryu havde 12 deltagere i konkurrancerne. Det blev til 12 medaljer i alt. I juniorrækken i Randum Attack besatte vi 1. 2. 3. pladsen, 1. plads Kristian P. Simonsen, 2. plads Sebastian Demant Mikkelsen, 3.plads, Fayed Hachili og Ahmed Hatami. Random Attack Seniore, gulbælter, 3. plads Høgsted I Groundfight for Juniore 60 – 70 Kg, 3. plads Sebastian Demant Mikkelsen, 60 til 70 kg. 3. plads Kristian P. Simonsen, 2. plads Fayed Hachili, 3. plads Ahmed Hatami, 4. plads Martin Bundgaard. Pairs Demonstration, Seniore, 3. plads Carsten Lindebjerg og Rie Wollny

Medaljeoversigt Danish open 2011

Klub stævne D.13/6-2010

Random Attack, -10 år, 6.4. mon

  1. Philip Unold, RUN
  2. August Høgsted, RUN
  3. Simon Bernan, ESP

 

Random Attack, 11-13 år, 6.-4. mon

  1. Oliver Vedel Hertling, HUM
  2. Johan Kidholm, ESP
  3. Denice Janzen, KBH

 

Random Attack, 11-13 år, 3.-1. mon

  1. Thomas Thursø-Finnic, HUM
  2. Christoffer Ekelund, HUM

 

Random Attack, 14-17 år, 6.-4. kyu                      

  1. Frederik Dannesøe, RUN
  2. Nicolai Johansen, KOK
  3. Ahmed Hatami, RUN

 

Random Attack, Senior, 3.-1. kyu

  1. Hanne Hansen, HUM
  2. Mia Christensen, RUN
  3. Keld Balling, RUN

 

Random Attack, Senior, Sort

  1. Mark Johansen, RUN
  2. Claus Rasmussen, KOK
  3. Maria Nyvang, RUN

                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

Juku Ryu  Ju Jitsu Klubber har været med Dansk Ju Jitsu Forbund til et stort internationalt stævne Jikishin Internatinal  Championship,  i Southend nær London. Den 7. til 11 maj

Der var deltagelse fra England, Belgien, Italien,Tyskland,Irland og Danmark i alt 510 deltagere med 1030 kampe . Juku Ryu  Ju Jitsu Klubber deltog med  4 ledere og 20 Kæmpere, det blev til i alt 10 medaljer :

 Random Attack for Sortbælter ;  Carsten Lindebjerg          Guld

Random Attack u 15 år : Carl Christian Raffnsøe                   Sølv

Random Attack u 15 år : Frederik Dannesøe                          Sølv

Random Attack u 15 år : Phillip Unold                                      Bronze

Pairs Demo: Hanne og Mette Hjelm Hansen                           Sølv

Ground Fight Sortbælter : Maria Nyvang                                Bronze

Ground Fight U 15: Sebastian Christiansen                             Sølv

Ground Fight u 15: Morten Højsgaard                                     Sølv

Ground Fight u 15 : August Høgsted                                         Bronze

Ground Fight u 15 : Carl Christian Raffnsøe                            Bronze

Ground Fight u 15 : Jonas Bøgh                                                  5. Plads

Vi skulle havde retuneret til Danmark søndag aften , men på grund af askeskyen over Spanien og Portugal var der ikke personale til at flyve os hjem, de var stranded i disse lande . Vi kom først hjem tirsdag, det kostede os 32.000,00 kr som vi forventer Easy Jet refundere .  Hans Demant, Formand DJJF, Juku Ryu . 20788435

Læg et svar